توهم دانش چیست؟

 توهم دانش چیست ؟

نیم ساعتی که سمینار شروع شده است و موضوع سمینار اعتماد به نفس است . در حالیکه توی صندلی فرورفته خودکارش را تو دستش می چرخونه و با بازو به پهلوی بغل دستی اش می زنه ..

شنیدی چی گفت این مطلب را تو کتاب قدرت اعتماد به نفس برایان تریسی خوندم……..

بعد از چند دقیقه در حالیکه خودش را توی صندلی جابجا می کنه به بغل دستی اش نگاهی می کنه و با حرکت چشم و ابرو به سخنذران اشاره میکنه به این مفهوم که این مطلب را هم قبلا شنیده ام …

زمان استراحت فرا رسیده . بلند میشه تا به همراه دوستش برای پذیرایی از سالن خارج شوند در حالیکه نفس عمیقی می کشه میگه این سمینار هم به درد نخورد ، پول دادیم چیزهایی که قبلا شنیدیم را بشنویم ؟؟؟ سری تکون میده و در ادامه به دوستش میگه به خدا همه چیزهایی که گفتش را من هم خونده بودم و هم شنیده بودم ……..

شما هم با چنین آدمهایی روبرو شدید؟

نکنه خودتون هم جزو همین آدمها هستید ؟

تو یک چنین زمان هایی ما با پدیده ای به نام توهم دانش روبرو هستیم .

توهم دانش چیست ؟

توهم دانش یا دانش خیالی نوعی اشتباه شناختی است که افراد از خود دارند و تصور می کنند که از موضوع خاص و یا موضوعات دیگر بیشتر می دانند . این افراد اگر زمان بیشتری را صرف مطالعه و یادگیری در آن موضوع نمایند به زودی متوجه می شوند که اطلاعاتشان از آن موضوع کم بوده و توهم دانش آنها در آن وضوع کمرنگ تر می شود و شاید از بین برود

 

دلایل داشتن توهم دانش چیست ؟

یکی از دلایل توهم دانش ، دانش های موجوه !!!!! بله دانش های موجود به این معنا که شخص یک دانشی را به واسطه مطالعه ، گوش کردن سخنرانی و یا شرکت در یک سمینار و …. در حد ابتدایی بدست آورده است ولی اطلاعات کامل و دقیق تری از آن موضوع ندارد و به اصطلاح فقط یک سری سرفصل ها یا عبارات و یا نکات اولیه را آموخته است . این فرد در مواجهه با اطلاعات تکمیل تر در خصوص آن موضوع عکس العمل نشان داده و با شنیدن نام موضوع ادعا می کند که کلیه مطالب در آن خصوص را می داند . در مواجه با این افراد بهتر است بیت معروف از ابوعلی سینا را برایشان بخوانید که می گوید : تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

مثالهایی از داشتن توهم دانش

 • اگر در مواجهه با یک آموزش جدید این طور فکر می کنید که مربی ها چیز جدیدی نگفتند و من این مطالب را می دانستم …. چند لحظه فکر کنید . نکنه دچار توهم دانمش شدید . حرف سخنران یا مربی و …. تا آخر و به دقت گوش بدهید مطمئناً مطالب جدیدتری کسب خواهید کرد .
 • تصمیم دارید با یک دوست یا مشاور در زمینه ای مشورت کنید و این مشورت را به خاطر اینکه اطمینان دارید که مشاور چیز خاصی نمیگه پشت گوش میاندازید . دوباره یک لحظه فکر کنید . نکنه توهم دانشه ؟ مطمئناً در هر مشورتی نکته و مفهوم جدیدی حضور خواهد داشت .
 • یک کتاب خوانده اید و با خودتون میگید که مطالب این کتاب را که من خودمم میدونستم ؟ در چنین موتردی سعی کنید نکات کتاب را اجرا کنید مثلا اگر کتاب که خوانده اید یک کتاب با مفهوم انگیزشی است و نویسنده برنامه هایی را برای اجرا داده سعی کنید :
  • برنامه هایی که در کتاب آمده را اجرا کنید .
  • مشکلات و مانع در اون موضوع خاص را بنویسید و راهکار بدهید .
  • اسامی و رویدادهای کتاب را به خوبی بنویسید و به یاد بیارید .
  • هر آنچه را که خوانده اید و می دانید اجرایی کنید و دانسته خود را به خرد تبدیل کنید .

این عبارت معروف از استیون هاوکینگ را به خاطر داشته باشید که

بزرگترین دشمن دانش جهل نیست، بلکه توهم دانستن است.

نجمه سادات عاملی

با سلام این سایت به زودی تکمیل واهد شد.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید