چگونه مقاله بنویسیم؟

چگونه در سایت خود مقاله بنویسیم ؟

مقاله نویسی یکی از ارکان مهم در بخش ارائه مطالب به مخاطبان می باشد . شاید بارها برایتان اتفاق افتاده باشد که فقط با خواندن یک مطلب کوچک یک سایت آموزشی و یا یک وبلاگ و …  را دنبال کرده باشید . برای خود من که چنین بود . یک بار در اینترنت دنبال جملاتی برای شروع سخنرانی بودم که با سایت بیشتر از یک  برخورد کردم ، مطالب برایم خیلی جالب بود و هر روز مطالب سایت را مشاهده می کردم . دوره های رایگان را ثبت نام کردم و کم کم با مجموعه و سایت همراه شدم . همه اش از یک مقاله شروع شد.

 چگونه مقاله نویسی را شروع کنیم ؟

نکته اول :

آشپزهای خوب غذاهای خوبی خورده اند ، نوازندگان موسیقی حتما آواها و اصوات دلنشینی شنیده اند و کسی که مقله خوب می نویسد حتما مقالات خوبی را هم مطالعه و خوانده است . پس اولین نکته مهم این است که سعی کنید مقالات خوبی را مطالعه کنید . این مقالات م یتوانند در روزنامه ، مجله و حتی سایت های مختلف باشند . در زیر نام چند مجله و سایت را که مقالات خوبی دارند و از طریق خواندن آن مقالات می توانید ایده بگیرید معرفی می کنیم :

  • مجله موفقیت و خلاقیت
  • مقالات موجود در سایت بیشتر از یک به آدرس bishtarazyek.com
  • سایت علی اکبر قزوینی به آدرس alighazvini.com
  • سایت متمم به آدرس motamem.org

نکته دوم :

هر جایی که امکان نوشتن و یا گذاشتن نظر وجود دارد دست به کار شده و مطلب بنویسید مثلا درقسمت نظرات کاربران و یا بیان دیدگاه خود در سایت های مرتبط . این کار باعث می شود که علاوه بر اینکه مطالب و نوشتار دیگران ر می خوانید خود نیز دست به قلم شده و مطلب بنویسید . البته این نکته را هم توجه داشته باشید که این کار شما را از هدفتان دورنکرده و دائم در حال وبگردی نباشید .

نکته سوم :

دنبال یافتن سبک مربوط به خود باشید . البته لازمه این کار این است که شما تجربه نوشتن داشته باشید . بدون شک با پیدا کردن سبک خود می توانید تاثیر زیادی روی مخاطبانتان داشته باشید .

نکته چهارم :

به این نکته توجه داشسته باشید که شما در مقاله نویسی تولید علم نمی کنید بلکه گزارشگر اطلاعاتی است که وجود ارد و فقط شما آن را به زبان ساده تر در پوسته ای زیبا به مخاطب ارائه می دهید .

چگونه موضوعات خود را انتخاب کنیم ؟

برای اینکه موضوعات خوبی را داشته باشید باید نیاز جامعه و مخاطب خور را به خوبی بشناسید .

راه اول : یکی از راه ها گفتگو و نظر سنجی با مردم است . نیاز به پر کردن پرسشنامه های طولانی و وقت گیر نیست .

راه دوم :  رویدادها و حوادث روزی است که به نحوی روی جامعه تاثیر گذاشته است مانند همدری و نحوه کمک به آسیب دیدگان از حوادث طبیعی ، یک رویداد فرهنگی و تاثیرات آن بر جامعه ، بازگشایی مدارس و راه کارهایی برای برنامه ریزی دانش آموزان و ….

راه سوم : می توانید از جستجوی گوگل کمک بگیرید و با مطالعه مقالات موجود و دانش و تجربه خود مقالات بهتری ارائه دهید .

برای ابتدای کار از کدام نوشته ها شروع کنیم ؟

کار را برای خودتان خیلی سخت نکنید . باید از نوشتن لذت ببرید پس سعی کنید از دل نوشته ها و نوشته های پایه و ساده شروع کنید مثلا فن بیان چیست ؟ ارتباطات انسانی چطور بهتر می شود ؟ و …..

و این را بدانید که شما همیشه در هر سطحی مخاطب خواهید داشت . ممکن است در اوایل کار که مقالات شما ساده است مخاطبین شما دانش آموزان و افرادی که سطح علمی متوسطی دارند ، باشند ولی با مرور زمان و کسب تجربه ، سطح شما بالاتر رفته و مخاطبینی با سطوح علمی بالا داشته باشید .

گام های نوشتن :

قدم اول : لیستی از علائق، دانسته ها و موضوعاتی که علاقه مند به نوشتن در آنها هستید را در یک دفتر یا در گوشی خود داشته باشید . یا به بیان ساده تر موضوعات خود را لیست فرمائید .

قدم دوم : با بررسی سایت ها و مقالات نیاز جامعه و مخاطب را بدست آورید .

قدم سوم : بهتر از از یک نرم اافزار واژه پرداز کمک گرفته و مطالب و طراوشات ذهنی خود را بنویسید . در این مرحله با ذهن آزاد جلو بروید و بعدا مطالب را بازخوانی و ویراستاری نمائید .

قدم سوم : مطالبتان را بررسی و آنها را دسته بندی و برای هر دسته یک عنوان و یا تیتر مناسب و مرتبط در نظر بگیرید .

قدم چهارم : عناوین و تیترها را بازنگری نموده و آنها را براساس علائق خود کم و اضافه نمائید .

قدم پنجم : متن را بررسی و ویرایش نهایی نمائید .

چند نکته مهم و پایانی :

یک الگوی ساده با عنوان چی ، چرا، چطور داشته باشید و از طریق آن و با طرح یک پرسش مخاطب خود را آگاه سازید که با خواندن این مقاله به چه چیزی دست خواهد یافت . همچنین با ارائه مطالب ناب به خواننده خود ارزش دهید و مقاله خود را کاربردی نمائید .

اگر مخاطبانتان دیدگاهی و یا انتقادی را بیان کردند از آن استقبال کنید و سعی کنید نظرات آنها را برای مقالات بعدی و بهبود کیفیت خود استفاده نمائید .

نجمه سادات عاملی

با سلام این سایت به زودی تکمیل واهد شد.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید