هوش کلامی را بشناسید و آن را تقویت کنید

هوش کلامی را بشناسید و آن را تقویت کنید

در دوران تحصیل خودتان انشاء می نوشتید یا همیشه دست به دامان والدین یا خواهر و برادر بزرگتر یا دوست و آشنا می شدید تا برایتان انشاء بنویسند ؟ شاید هم یک متن یکسان را در همه انشاء هایتان می آوردید. اگر خودتان آنها را می نوشتید جای تبریک و تحسین دارد . نه بعنوان یک نویسنده کوچک . بلکه بعنوان شخصی که دارای هوش کلامی می باشد.
هوش کلامی یا هوش زبان (Verbal/Linguistic Intelligence) یکی از هشت هوش مطرح شده از نظریه هوش های چندگانه (Multiple Intelligence) می باشد که  در سال ۱۹۸۳ میلادی توسط  هوارد گاردنر ارائه شد .این نظریه حوزه آموزش را متحول نمود . تعریفی که میتوان به  هوش کلامی اطلاق کرد عبارتند از  توانایی استفاده از کلمات و بیان (شفاهی یا کتبی) مفاهیم مختلف از طریق آنها می باشد . هر شخص مهارتهای مختلفی در درجات مختلف دارد که معمولاً یک یا چندین نوع از انواع هوش در هر فردی قوی تر یا غالب است، لذا اگر مسیر یادگیری هر فرد همسو با هوشی که بهره آن بالاتر است باشد، یادگیری به شکل بهتری انجام خواهد شد.

هوش کلامی نیز قابل پرورش و توسعه می باشد . با پرورش هوش کلامی ، توانایی زیادی در استفاده از کلام وزبان جهت انتقال مفهوم داشته و یادگیری زبان های دیگر برایتان آسانتر خواهد شد .

نکته مه این است که هوش کلامی در اصل نمود هر آنچه که در ذهن شما می کذرد می باشد و افرادی که هوش کلامی بالایی دارند توانایی خوبی در بیان آنچه در ذهن آنها می گذرد داشته و با انتخاب درست و به جای کلمات ،کلامی روان و شیوا دارند  همچنین این افراد علاقه خاصی به مطالعه ، شعر و نوشتن مطالب از خود نشان می دهند .

دو راهکار ساده و جالب برای افزایش هوش کلامی  :

  • سعی کنید در موضوعاتی که تخصص ندارید به مدت چند دقیقه صحبت کنید .مثلاً یک گل را در نظر بگیرید و پنج دقیقه هر مطلب درست و مرتبط به آن را که به ذهنتان می آید بیان کنید .
  • دو شییء بی ربط یا دو جسم بی ربط را در نظر گرفته و شباهت هایشان را ذکر کنید. البته مواردی که ذکر می کنید می تواند جنبه طنز هم داشته باشد . مثلا میز و اسب
  • هر دو چهار تا پا دارند .
  • روی هر دوی آنها میتوان نشست .
  • شما چه چیزهایی به ذهنتان می رسد ؟
  • تا جائیکه می توانید متن بنویسید ، شعر بگویید، کتاب بخوانید و ….
  • یک موضوع یا معیار را در نظرگرفته و کلمات مرتبط ب آن را که به ذهنتان می رسد را بنویسید .

نکته جالب این است که شاعران و نویسندگان، به واسطه همین هوش کلامی به شهرت رسیده اند .

نجمه سادات عاملی

با سلام این سایت به زودی تکمیل واهد شد.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید