قدرت افکار و تاثیر آن بر زندگی

قدرت افکار و تاثیر آن بر زندگی

روان شناس مشهور انگلیسی جی آی هدفیلد در کتاب خود به نام روان شناسی قدرت با انجام آزمایشی تاثیر تلقین ذهنی بر روی قدرت بدنی را بررسی کرد . بدین صورت که از سه مرد برای آزمایش کمک جست و ابتدا نیروسنجی به هر کدام از آنها داد و از آنها درخواست کرد که نیروسنج را در سه حالت در دستشان بفشارند .

در حالت طبیعی به طور متوسط نیروی به اندازه 101 پوند را به به نیروسنج وارد کردند .

سپس این افراد را هیپنوتیزم نموده و به آنها تلقین کرد که خیلی ضعیف هستند و دوباره از آنها خواست که نیروسنج را بفشارند . فشاری که اینبار به نیروسنج وارد شد چیزی حدود 29 پوند بود و این در حالی بود که یکی از آزمایش شوندگان جزو قهرمانان بوکس و در این آزمایش اعلام کرد که دستش مانند دست نوزاد ضعیف است و نمی تواند نیرو سنج را به راحتی بفشارد .

بار سوم این مردان را هیبنوتیزم کرده و به آن ها تلقین کرد که خیلی قوی و نیرومند هستند . و اینبار به طور متوسط 142 پوند از طریق نیروسنج ، نمایش داده شد . و به این نتیجه رسید که وقتی ذهن این افراد مملو از اطمینان و افکار مثبت شده بود، توان فیزیکی واقعی آنها تقیباً پنجاه درصد بالا رفت و زمانیکه ذهنشان را با افکار محدود شونده مشغول کردند، نیروی فیزیکی آنها بسیار کمتر از حد معمول شد .

پس همانطور که می بینید دیدگاه ذهنی ما قدرت باورنکردنی دارد که اینجاست که به جادوی عبارت زیر پی می بریم : زندگی ما چیزی است که افکارمان آن را می سازد .

اگر به شادی فکر کنید شاد می شوید، اگر به بیماری و کمبود فکر کنید به احتمال زیاد بیماری گریبان تان را می گیرد . اگر به شکست بیاندیشید، مسلماً شکست می خورید .

یک سوال : آیا فقط با خوش بینی مشکلات حل می شود؟ جواب این سوال “خیر”  است . به هر حال وجود مشکلات  در عین خوش بینی در زندگی افراد گریز ناپذیر است و باید به جای دیدگاه منفی، دیدگاه مثبت داشته باشید  .

مطمئناً بارها دو  مفهوم دغدغه و نگرانی را شنیده اید . دغدغه یعنی اینکه اول مشکل را بفهمیم و بعد با آرامش آن را برطرف کنیم . اما نگرانی یعنی اینکه دیوانه وار و بیهوده دور خودتان بچرخید و هیچ کار درستی برای رفع آن انجام ندهید .

مثلاً برای رسیدن به یک قرار ملاقات دغدغه شما این است که ترافیک وجود دارد . می توانید کمی زودتر حرکت کنید تا به این مشکل برخورد نکنید و یا اگر در ترافیک گیر افتادید با آرامش صبر کنید تا مشکل برطرف شود . اما اگر با مفهوم نگرانی به قضیه نگاه کنید دائم خودتان را سرزنش می کنید که چرا دیر راه افتادم یا برنامه ریزی نداشته ام و دائم با ایجاد افکار منفی در خود، اوضاع را بدتر از قبل می کنید .

پس به این مسئله ایمان داشته باشید که آرامش ذهنی ما و لذتی که از زندگی می بریم به موقعیتی که در آن قرار داریم و یا کسی که هستیم بستگی ندارد بلکه فقط به باورها و دیدگاه ذهنی ما وابسته است .

نجمه سادات عاملی

با سلام این سایت به زودی تکمیل واهد شد.

این پست دارای یک نظر است

  1. خوب بود . ممنون

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید